צדיקים באוקראינה

Uman - Nachman of Breslov

Medzybozh (Majibizh) - Baal Shem Tov, Rabbi Boruch of Medzhybizh, Rabbi Avraham Yeoshuah Heshel, Rabbi Yaacov Yehuda Leib Zeev, Rabbi Zeev Wolf Kitzes, Rabbi Menachem Manish, Rabbi Moshe Chaim Ephraim of Sudilkov.

Yampol (Yampil, Khmelnytsky region) - Maggid of Zolotchov.

Annapolis (Hannopil) - Rabbi Meshulam Zusha of Hanipoli, Maggid of Mezeritch Rabbi Dov Ber of Mezeritch, Rabbi Yehuda Leib HaCohen of Anipoli.

Shepetivka (Shepetivka) - Rabbi Pinchas Shapiro of Korets, Rabbi Yehuda Meir.

Ostrog (Rivnenska region) - Rabbi Meir Margalioth, Rabbi Shmuel Eliezer Halevi Eidels - Maharsha.

Polonnee (Khmelnytsky region) - Rabbi Yaacov Yosef Hacohen of Polnoa, Rabbi Yehudah Aryeh Leib of Polnoa.

Berdichev (Berdychiv) - Rabbi Levi Yitzchok of Berditchev.

New Veledniki (Zhytomyr reg.) - Rabbi Yisrael Dov Ber Hamaguid of Velednik.

Nijin (Chernihiv region) - Rabbi Dovber Schneuri, Rabbi Israel Noach.

Gadyach (Poltava region) - Admor Hazaken Rabbi Shneur Zalman of Liadi.

Fastov (Fastiv) - Rabbi Avraham HaMalakh, Rabbi Israel Polotzker

Skvira - Rabbi Yitzhak Twersky.

Makhnovka (Komsomols) - reb Avrum-Shieh Ashl.

Yaltaškiv (Barsky district, Vinnytsya region) - Rabbi Yehuda Leib Sarah's, Sadgore (Now northern part of Chernivtsi, now called Sadgory district) - Jewish Cemetery of Sadigura - Rabbi Dov Bar Mliov, Rabbi Shlomo Bar Mliov, Admor Rabbi Avrohom Yaakov Friedman, Rav Shalom Yosef of Sadigura.

Stariy Ostropyl (Khmelnytsky region) - Rabbi Shimshon of Ostropoli.

Belz (Lviv region) - Admor Rabbi Yehoshua Rokeach, Admor Rabbi Sholom Rokeach, Admor Rabbi Yissachar Dov Rokeach.

Uzhgorod - Rabbi Shlomo Ganzfried.

Gadyach (Poltava region) - Admor Hazaken Rabbi Shneur Zalman of Liadi.

Brody (Lviv region) - Rabbi Ephraim Zalman Margaliot.

Volodymyr-Volinskiy (Volyns'ka obl.) - Rabbi Shlomo Halevi of Karlin.

Chortkiv (Ternopil region) - Admor Rabbi David Moshe Friedman.

Striy (Lviv region) - Rabbi Yitshak Safrin, Rabbi Yekutiel Zalman Anzel, Rabbi Aryeh Leib Hacohen Ketsot Hakhochen, Rabbi Yaacov Loberboim of Lissa Netivot Hamishpat.

Kuti (Ivano-Fr.obl.) - Rabbi Moshe of Kitov.

Bila Tserkva - Rabbi Avraham Polotsker, Rabbi Aaron Shmuel HaCohen.

Kosiv (Ivano-Fr.obl.) - Rabbi Menachem Mendel Hagar of Kosiv, Rabbi Baruch of Kosiv.

Zhidachiv (Lviv region) - Rabbi Tzvi Hirsh of Zidichov, Rabbi Moshe Masmabor of Zidichov, Rabbi Issakhar Barish of Zidichov, Rabbi Yitzchak Isaac of Zidichov.

Kherson - Rabbi Hillel HaLevi Malisov of Paritcher.

Bratslav - Rabbi Nathan of Breslov.

Kolomiya (Ivano-Fr.obl.) - Rabbi Hillel Lichtenstein Of Kolomyia.

Talne (Cherkasy region) - Admor Rabbi Duvidl Tversky.

Dunaivtsi (Khmelnytsky region) - Rabbi Chaim Mordechai Margaliot.

Tismenitsya (Ivano-Frankivsk region) - Rabbi Yaacov Kofel Chasid.

Drogobych (Lviv region) - Admor Rabbi Acher Of Stolin Karlin II.

Nijin (Chernigiv region) - Rabbi Israel Noach, Rabbi Dovber Schneuri.

Fastiv (Kiev region) - Rabbi Israel Polotzker, Rabbi Avraham HaMalakh.

Kiev - Rabbi Shlomo Benzion Twerski.

Gnativka (Kiev region) - Rabbi Mordechai Twersky The Maggid of Chernobyl.

Gornostaipil (Kiev region) - Rabbi Mordechai Dov.

Chornobil (Kyiv region) - Rabbi Boroukh Asher Twersky, Rabbi Menachem Nochum Twerski, Rabbi Yitzhak Meshullam Zusya Twersky, Rabbi Aaron Twersky of Chernobyl.

Khust (Zakarpatska region) - Rabbi Mosche Greenwald, Rabbi Moshe Schick.

Shpola (Cherkasy region) - Rabbi Aryeh Leib of Chpola.

Brody (Lviv region) - Rabbi Chaim of Brody.

Mukachevo - Admor Rabbi Chaim Elazar Spira.

Lviv - Rabbi David Halevi, Rabbi Yehoshua Falk Katz.

Berezhani (Ternopol Oblast) - Maharsham Rabbi Sholom Mordechai Schwadron.

Alextur.com.ua - ALEXTUR © 2019